Prawo gospodarcze

Ta dziedzina prawa jest tak naprawdę częścią prawa cywilnego. Została wyodrębniona ze względu na specyfikę działalności w ramach obrotu gospodarczego. Do niedawna obowiązywały także bardziej rygorystyczne reguły postępowania sądowego odnoszące się do przedsiębiorców. Do dziś w sądach są wyodrębnione wydziały gospodarcze rozpoznające spory pomiędzy przedsiębiorcami. Prawo gospodarcze zmienia się tak szybko jak szybko następują zmiany w gospodarce, dlatego koniecznym stało się wyodrębnienie specjalizacji dedykowanej dla biznesu. Oczekiwania osób prowadzących działalność gospodarczą znacznie różnią się od oczekiwań klienta, który zleca doraźną sprawę. Przedsiębiorca z reguły posiada pewna wiedzę prawną i ma coraz większą świadomość konsekwencji i ryzyka podejmowanych działań. Oczekuje on szerokiego spojrzenia na problem i analizy planowanego projektu pod kątem podatków, pod kątem ilości umów, jakie musi zawrzeć, czasu jaki jest potrzebny, konieczności korzystania z osób trzecich (notariusz, biegły rewident, doradca podatkowy) a nawet spodziewanej stopy zwrotu inwestycji.

Bardzo zmieniło się przez ostatnich kilka lat podejście przedsiębiorców do naszego zawodu radców prawnych. Prawnik nie jest już traktowany jako osoba generująca koszty i "przeszkadzająca" w zawarciu umowy. Obecnie duży nacisk jest kładziony na wnikliwe badanie umów (klauzule sądu właściwego, klauzule o karach umownych, klauzule o prawie odstąpienia od umowy itd.), następnie na zabezpieczanie wykonania umów, nadzorowanie wykonywania kontraktów. Powoli regułą staje się stała współpraca firmy z prawnikiem i jego udział w spotkaniach z kontrahentami, udział przy redagowaniu nie tylko umów ale i pism. Coraz częściej zdarza się, że prawnik w imieniu właściciela udziałów reprezentuje jego interesy w Radzie Nadzorczej lub przewodniczy Zgromadzeniu Wspólników, lub tez organizuje w swojej kancelarii rokowania i negocjacje, a także szkoli personel swojego klienta w zakresie zagadnień prawnych.

Sporą częścią aktywności kancelarii są spory w sadzie gospodarczym – najczęściej o zapłatę, ale zdarzają się sprawy bardzo złożone jak np. przez kilka lat prowadzona sprawa o wielomilionowe odszkodowanie pożarowe. Niektóre spory np. z zakresu odszkodowań za nienależyte wykonanie kontraktów budowlanych wymagają konsultacji z zespołem specjalistów, choćby po to by skutecznie zwalczać opinie niekompetentnego biegłego sądowego. W zakresie tej dziedziny prawa kancelaria służy swoim doświadczeniem i chętnie omówi oraz oceni ryzyko powierzonej sprawy.