Współpraca międzynarodowa

Ten obszar współpracy został wprowadzony niedawno, a przyczyna jego wyodrębnienia są gwałtowne zmiany społeczne i ekonomiczne powodujące przepływy ludności pomiędzy krajami europejskimi. Bardzo wielu przedsiębiorców nie dość, ze względów podatkowych przenosi działalność gospodarczą do innego kraju, to bardzo wielu z nich stale współpracuje z kontrahentami zagranicznymi. Można tez dodać, że w przetargach na terenie Polski coraz częściej startują firmy zagraniczne.

Inny przejaw elementu międzynarodowego to taki, że wyjazdy emigracyjne skutkują małżeństwami mieszanymi. Zdarzają się rozwody z obywatelem państwa obcego, powstają problemy z majątkiem małżeńskim położonym w kilku krajach.

Z kolei bardzo wiele kłopotów sprawia dochodzenie polskim podmiotom należności za granicą. Barierą jest język urzędowy sądu państwa obcego oraz odmienne regulacje prawne i zwyczaje. Tu, w tym obszarze kancelaria stale poszerza krąg kooperantów zagranicznych, żeby zapewnić klientom skuteczną reprezentację na terenie państwa obcego.

Z przykładowych i ciekawych zleceń jakie realizowała ostatnio kancelaria można wymienić:
  • dochodzenie nalezności w Hiszpanii z udziałem miejscowej kancelarii,
  • zakup nieruchomości na terenie Republiki Cypru dla klienta,
  • zawarcie kontraktu na naukę jeżyka angielskiego dla dzieci polskiego klienta na terenie Kanady.

Coraz bardziej rozwijającym się obszarem współpracy międzynarodowej jest zmiana rezydencji podatkowej klientów. Sprzyja temu bardzo agresywny polski system podatkowy i bardzo niejasny system stosowania i interpretowania prawa. Część klientów korzysta z dobrodziejstwa swobody przepływu kapitału i osób i rozpoczyna działalność na terenie państwa obcego, tam płacąc podatki.

Najpopularniejszymi krajami oferującymi przejrzyste reguły podatkowe i pewne ułatwienia są:
  • Cypr,
  • Słowacja,
  • Malta,
  • Luxemburg,
  • wyspy Jersey i Guersey.

W tym obszarze kancelaria posiada możliwości oceny wstępnej ryzyka prawnego, a następnie zapewnia pomoc w kontaktach z prawnikiem zagranicznym i w raz z nim prowadzi sprawę na terenie państwa obcego.